AKO ODSTRÁNIŤ NEVZHĽADNÉ PIGMENTOVÉ ŠKVRNY?

  Ako pigmentové škvrny vznikajú?

  Tvorbu tmavých škvŕn spôsobuje zvýšená aktivita melanocytov, buniek, ktoré produkujú prírodné farbivo melanín. Ten sa prirodzene vyskytuje v koži a poskytuje jej nielen farbu, ale i prirodzenú ochranu proti UV žiareniu. Prílišnú tvorbu melanínu môže vyvolať nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia, hormonálne vplyvy, ale i rôzne kožné poranenia alebo genetika. S rastúcim vekom sa množstvo melanocytov znižuje, naopak sa zväčšuje ich veľkosť a ich rozmiestnenie v koži je viac lokalizované. To je jeden z dôvodov, prečo sa s rastúcim vekom zvyšuje výskyt tmavých a pigmentových škvŕn.

   

  Príčiny môžu byť rôzne

  Najbežnejšou formou pigmnentových škvŕn sú takzvané starecké alebo tiež škvrny zo slnka vznikajúce práve pôsobením UV žiarenia. Slnečné lúče sú totiž hlavným spúšťačom tvorby melanínu a nadmerné vystavovanie slnku spôsobuje ich väčšiu stimuláciu a vyvoláva hyperpigmentáciu. Preto sa tak škvrny najčastejšie vyskytujú na tých najexponovanejších miestach ako je tvár, ruky alebo i dekolt. Slnečné žiarenie ale nie je jediným faktorom, ktorý môže vznik nevzhľadných škvŕn spôsobiť. Svoju úloho zohráva i genetika alebo trebárs hormóny. Jedným z príkladov nerovnováhy je melazma, ktorá sa objavuje najčastejšie u tehotných žien, ale sa môže vytvoriť i vďaka užívaniu hormonálnej antikoncepcie. Tmavé škvrny môžu vzniknúť taktiež i ako následok pozápalových zmien. K takej hyperpigmentácii dochádza pri hojení rôznych kožných poranení. Často sa vyskytuje u ľuďí  trpiacich na akné, ale výnimkou nie sú ani následky niektorých kožných zákrokov ako je laser, chemický peeling alebo dermabrázia.

   

  Ochrana na prvom mieste

  Pokiaľ by sme mali zmierniť len jednu jedinú vec, ktorá vám pomôže zabrániť vzniku pigmentácii, bola, bola by to ochrana v podobe širokospektrálneho a vysokého ochranného faktora. Majte na pamäti, že slnečné lúče pôsobia i keď slnko zrovna nesvieti a je pod oblakom. Preto je dôležité používať ochranu počas celého roka. Ak patríte do rizikovej skupiny alebo sa vám už nejaké tie škvrnky na tvári  objavili, mali by ste určite počas jarného a letného obdobia používať prípravky s SPF 30 až 50, na jeseň a v zime minimálne SPF 15. Dnes už väčšina denných krémov alebo make-upov obsahuje faktor 15 alebo 20, nie je zasa až tak ťažké si vybrať. Keď potrebujete vyššiu ochranu a nechcete sa vzdávať denných anti-age krémov, môžete si vybrať riešenie v podobe Revitalizačného ochranného fluidu s SPF 50, ktorý zaistí maximálnu starostlivosť i ochranu a zároveň bojuje proti starnutiu.

   

  Investujte do čistiacej kefky

  Pravidelné používanie čistiacej kefky nielenže vyčistí pokožku viac do hĺbky než len pomocou končekov prstov, ale i odstraňuje taktiež odumreté kožné bunky a podporuje regeneráciu pleti. Vďaka tomu podporíte lepšie vstrebávanie všetkých prípravkov, ktoré na pleť následne použijete a zaistíte ich vyšší účinok pri redukcii pigmentových škvŕn. Sonický prístroj na čistenie pleti je veľmi šetrný a je určený ku každodennému použitiu. Má naviac výmennú hlavicu, takže si v pohodlí domova zvládnete urobiť i hĺbkovú mikrodermabráziu, čím zasa o niečo viac podporíte regeneráciu pokožky a tvorbu nových buniek. 

   

  Séra dokážu zázraky

  Chránite pleť a predsa ste nejakú pigmentovú škvrnu objavili? Nevadí! Základom je dôkladná a pravidelná starostlivosť o pleť a predovšetkým výber tých správnych produktov.  Stavte na prípravky, ktoré pomáhajú zjednocovať nejednotný farebný tón pleti a celkovo vedia pleť rozjasniť. Určite ale nezabudnite na séra, ktoré dokážu pri redukcii pigmentových škvŕn výrazne pomôcť. Obsahujú vždy koncentrovanejšie účinné látky a prenikajú do najhlbších vrstviev pokožky. A to predsa potrebujete! Hľadajte séra s obsahom vitamínu C, retinolu alebo i prípravky s obsahom AHA kyselín. Pri pravidelnej starostlivosti dokážu urobiť práve tieto prípravky hocikedy doslova zázraky a už počas 4 týždňoch môžete vidieť výsledky. Tak buďte trpezlivé!